Przechowywanie soku z wyciskarki. Co zrobić by soki zachowały maksymalną świeżość?
Oczywiście najlepiej wypić sok na świeżo, zaraz po wyciśnięciu w wyciskarce wolnoobrotowej. Picie soku zaraz po jego przyrządzeniu to gwarancja najlepszego smaku, aromatu i dużej ilości składników odżywczych.
Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. W ciągu dnia zazwyczaj brakuje czasu na wyciskanie soku.
Czy można więc zrobić soki na zapas? Jak długo można przechowywać soki? Jakich pojemników użyć do przechowywania świeżo wyciskanych soków?
Jak długo można przechowywać świeżo wyciskany sok?
Maksymalnie 24-72h. Oczywiście pod warunkiem, że został wyciśnięty w wyciskarce wolnoobrotowej, został przelany od razu do pojemnika i był przechowywany w lodówce.
Co dzieje się z sokami, gdy przechowujemy je niewłaściwie?
Szybko tracą swój smak, kolor a wraz nimi wartości odżywcze…
Czy wiesz co dzieje się z przekrojonym jabłkiem, bananem czy awokado ? W miejscu przecięcia owoce zaczynają brązowieć czyli się utleniać. Utlenianie to właśnie reakcja polegająca na wystawieniu składników odżywczych na działanie tlenu.
Soki są jeszcze bardziej niż całe owoce podatne na utlenianie, ponieważ podczas wyciskania soku z owoców i warzyw ściany komórkowe ulegają rozpadowi. To sprawia, że składniki odżywcze są jeszcze bardziej wystawione na działanie powie- trza, ciepła i światła. Sok z biegiem czasu zaczyna się utleniać.. traci nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim składniki odżywcze.
Im dłużej przechowujemy sok , tym bardziej jego składniki odżywcze ulegają utlenieniu.
Czy utlenianie soku można powstrzymać?
Niestety nie, ale można skutecznie spowolnić utlenianie świeżo wyciśniętego soku. Jak?
Oto kilka sposobów.
Jak przechowywać soki, by zachowały świeżość i składniki odżywcze?
1. Przechowuj soki w butelkach lub słoikach, szczelnie zamkniętych.
Soki można przechowywać w zwykłych szklanych słoikach lub butelkach. Ale można też sięgnąć po specjalne pojemniki próżniowe (vacuum), dzięki którym można przechowywać soki w próżni.
Jak działają pojemniki vacuum do przechowywania soków?
Za pomocą pompki próżniowej (ręcznej lub elektrycznej) z pojemnika odsysa- ne jest powietrza, dzięki temy utlenianie soku jest maksymalnie spowolnione.
2. Wypełnij pojemnik maksymalnie, aby ograniczyć dostęp tlenu.
Świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe dosyć szybko tracą swoje wartości odżywcze. Jeśli chcesz je przechowywać warto je przelać do pojemników natychmiast po wyciśnięciu. W ten sposób nie stracą one tak wiele ze swoich cennych wartości odżywczych.
3. Dodaj odrobinę soku z cytrusów do swojego soku.
Taki dodatek pomoże to ograniczyć utratę składników odżywczych poprzez zwięk- szenie zawartości witaminy C, kwasu cytrynowego i innych przeciwutleniaczy w soku.
Zasada jest podobna jak w przypadku skropienia jabłka czy awokado sokiem z cytryny (taki dodatek zmniejsza brązowienie owocu czyli spowalnia utlenianie).
4. Przechowuj soki w ciemnym, chłodnym miejscu.
To pomoże ograniczyć utratę składników odżywczych, najlepiej w lodówce. Jeśli chcesz zabrać sok ze sobą np. do pracy, wrzuć do niego kilka kostek lodu. Sok można rów- nież zamrozić dzięki temu będzie świeży nawet przez miesiąc.
5. Włóż do zamrażarki.
Jeśli wiesz, że wypicie świeżo wyciśniętego soku nie będzie możliwe w ciągu 24-72h.
Przelej sok do pojemnika, jednak tym razem jednak należy zostawić nieco wolnej przestrzeni u góry, ponieważ sok podczas zamrażania zwiększa swoją objętość. Rozmrażaj zamrożony sok w lodówce. Po rozmrożeniu wypij jak najszybciej.